Untitled design 90

Rozhovor s MUDr. Luknárovou

img 9863_jpg

Ako metódy, ktoré ste sa učili po celom svete, aplikujete na pacientoch?

Podstatou celostnej medicíny podľa mňa je vidieť nielen choré fyzické telo, ale hlavne vidieť v pacientovi človeka so všetkými jeho starosťami aj radosťami a pokúsiť sa vybudiť jeho energetický systém k tomu, aby bol schopný spustiť si svoj ozdravný mechanizmus na každej úrovni – v myšlienkach, v emóciách, vo vôli, aby fyzické telo začalo dostávať rovnovážnu výživu a mohlo začať proces uzdravenia. Fyzické sa uzdraví vždy až nakoniec. Samozrejme, je to spojené aj so zmenou stravovacích návykov, s fyzickým aktivitou a psychohygienou. Nestačí len behať ,,pre zdravie“, keď vám v hlave stále beží počítač a premieta vaše nenávisti, závisti, ublíženia. Keď nebudete v srdci vyrovnaný so sebou a s druhými, ťažko môžete byť radostný a šťastný, ťažko môže byť vaše telo zdravé.

Po akú vážnu diagnózu môže pomôcť celostná medicína, alternatívne metódy?

Podľa toho do akej mieri sa podarí iniciovať organizmus pre spustenie samoozdravných procesov a aj podľa rozsahu už vzniknutých štrukturálnych zmien, môžeme očakávať výsledný efekt. Iste, ak niekomu amputovali nohu, nenarastie mu znova!
Z mojich dlhoročných skúseností viem, že ak sa podarí obnoviť tok energie v organizme, efekt akejkoľvek inej, teda aj klasickej liečby sa výrazne zvýši.
To je možné dosiahnuť rôznymi metódami. Tak ako každý tón v hudbe je vibrácia, aj každá farba má svoju frekvenciu. Na obnove toku energie môžem teda pracovať so zvukom alebo s farbou, ktorou sa obklopujem, ktorú si predstavujem ako prúdi do môjho tela a rozkmitáva každú jednu bunkovú stenu v mojom tele.

Chcete povedať, že to, čo nazývame alternatívne alebo v iných kultúrach tradičné metódy liečby, je naša medicína, len inak pomenovaná a vnímaná komplexne?

Pozrime sa napríklad na východnú medicínu. Hovorí o čakrách alebo lotosoch, v ktorých prúdi energia, sú to akési energetické centrá. Každý z týchto bodov zodpovedá aj za určitý telový systém. A keď otvoríme anatomický atlas, vidíme, že tieto energetické centrá ležia presne v miestach nervových pletencov. My však vnímame v klasickej západnej medicíne len úroveň fyzického tela a tým aj ochorenie len na tejto úrovni, zatiaľ čo iné smery vidia veci v súvislostiach. 

Vyzerá to, ako keby sa klasickými, alopatickými liekmi, človek nemohol natrvalo vyliečiť. Kedy sú dobré alopatické lieky?

Určite v akútnych stavoch, tam nie je o čom pochybovať. Klasická medicína má svoje opodstatnenie a má svoje miesto. Ale keď je niečo vleklé, chronické, keď potlačenie jedného symptómu po čase vyvolá iný a my chodíme od lekára k lekárovi, vtedy sa treba pozrieť na organizmus ako celok. Každý človek by si mal predovšetkým uvedomiť, že sám je zodpovedný za svoje zdravie aj za svoju chorobu. Mali by sme sa naučiť nebáť sa byť sami sebou a keď budeme sami sebou, byť si vedomý, že nesieme aj zodpovednosť za svoje rozhodnutia, za to, čo spúšťajú v nás a v našom okolí. Náš postoj je dôležitý. V Amerike skúmali reakcie onkologických pacientov, keď im oznámili smrteľné ochorenie. V mozgu človeka je jedno maličké miestečko, o veľkosti špendlíkovej hlavičky a vedci zaznamenali, že úplne inak reagovalo u ľudí, ktorí to vzdali a u tých, ktorí si povedali, že sa nepoddajú a nezomrú. Nakopli sa a skutočne vyzdraveli.

Vy máte druhú atestáciu v odbore fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia. Bolesti chrbtice, kostí, kĺbov sú veľmi rozšírené. Čo by ste poradili?

Začnime sa hýbať. Mnohé bolesti chrbta sú výsledkom sedavého spôsobu života, nesprávnych pohybových stereotypov – nesprávne sedíme za počítačom, za volantom, nosíme tašky zväčša na jednom pleci. Výsledkom toho sa nám niektoré svaly pohybového aparátu skracujú, tuhnú, iné ochabujú. A samozrejme, že psychické vypätie a stres sa ako prvé prejavia stuhnutím chrbtového svalstva. Doprajme si aktívne cvičenie alebo aspoň dlhé prechádzky, najlepšie stredne rýchlou chôdzou. Posilníme tak svalstvo, prekrvíme organizmus, zlepšíme si kondičku a „rozdýchame“ stres. Môžeme pritom súčasne robiť aj psychohygienu – napríklad tak, že si opakujem ako každým nádychom vdychujem pokoj a vydychujem nepokoj.

Takže nie je najlepšie behať so sluchátkami na ušiach a počúvať rádio alebo cédéčko?

Mali by sme sa snažiť robiť veci vedome. Každá vedomá činnosť je vlastne aktívna meditácia. Často robíme veci bez sústredenia, automaticky, popri práci si dáme jablko, o hodinu si už nie sme istí, či sme ho naozaj jedli. Je dobré aspoň chvíľku, trebárs keď čakám na autobus, vnímať svoj dych. Ako pri nádychu prúdi vzduch cez nosné dierky do môjho tela, a pri výdychu prúdi von. Keď máme málo energie a potrebujeme „dobyť baterky“ je dobré použiť napríklad techniku bránicového dýchania – ráno a večer päť - desať minút – nadychujem nosom do brucha na sedem sekúnd a rovnakým tempom vydychujem. Nádych je pasívny, výdych aktívny. Takto zásobujem svoje telo energiou, kyslíkom a zlepšujem prekrvenie. Vnímam ako vzduch prúdi cez nosné dierky. Zároveň sa stíšim, upokojím, telo sa dostáva do rovnováhy.

Ako?

Za normálnych okolností pracujeme ľavou hemisférou, tá je zodpovedná za racionálne, analytické myslenie – frekvencia mozgová tu vykazuje hodnoty 10-12 Hz, keď sa rozčúlime, na EEG by sme zaznamenali hodnoty aj 40Hz. Pravá hemisféra je intuícia, jej frekvencia je 8 -10 Hz. Ideálne je dostať ich do rovnováhy – že viem veci vyhodnotiť rozumovo, ale aj intuitívne.
Pravá hemisféra je aj tvorivosť a hravosť. A vieme, že tvorenie a hra nás uvoľňuje, oslobodzuje.

Znamená to, že ak chceme vyrovnať rytmus hemisfér, nemali by sme potláčať pocity a emócie rozumom?

Presne tak. To je presne to, o čom sme doteraz hovorili. Dajú sa urobiť aj jednoduché cvičenia na vyrovnanie činnosti oboch hemisfér. Aj to môžem urobiť dychom. Keď s ním viem pracovať, viem ovplyvniť mozgovú frekvenciu a tým celé telo. Všimnite si, že keď ste v strese, dýchate rýchlo a plytko, vybíjate sa ešte aj zo zvyšku energie, ktorú máte. Keď začnete dýchať vedome, pomaly a zhlboka, mozgová frekvencia sa zníži, receptory, ktoré prichádzajú do centrálneho nervového systému to zachytia, vysielajú signály cez neuróny do všetkých častí tela a telo sa upokojuje. Jedno z cvičení je aj striedavé dýchanie – pritlačím ľavú nosnú dierku, nadýchnem sa, vydýchnem, pri ďalšom nádychu zase pravú a striedam to. Po chvíli by ste na EEG videli zlaďovanie frekvencií ľavej a pravej polovice mozgu.

Toto je už meditácia? Pretože pri tomto slove si predstavíme starého chudého Inda v lotosovom sede. Meditácia nám znie ako niečo vzdialené, úplná hlúposť, na ktorú nemáme čas.

Áno, každá vedomá činnosť je meditácia. Aj keď umývate riad a na chvíľu sa sústredíte, uvedomíte si, ako tečie voda, ako sa na tanieri tvorí pena, alebo choďte pod sprchu a len vnímajte, ako vystrekne voda, ako vám prvé kvapky dopadajú na kožu – a už meditujete, stíšite sa. Keď to budete robiť každý deň, vaše telo sa postupne upokojí, dostane sa z kŕču a začne samoozdravný proces.
A podporíme pravú hemisféru, začneme maľovať, spievať, tancovať, budeme šťastnejší.

Je naozaj také jednoduché žiť radostne a tvorivo?

Je. Len s tým treba začať. Len na chvíľu prestať konať automaticky, žiť ako robot a začať žiť vedome. Aj keď malými krôčikmi.
Lenže my sme prijali hru na robotov – ráno zvoní budík, ťaháme spiace deti do škôlky, nervujeme sa v robote, bežíme nakúpiť, na poštu, variť, oprať, uložiť deti. Medzitým zvonia telefóny, pípajú správy. A ráno odznova. Nemáme čas sa zastaviť.
A preto sme takí chorí. Ľudia nemajú čas žiť svoj vlastný život. Zabúdame, že ľudský duch môže rásť len vnímaním a poznávaním krásna – obrazy, hudba, príroda. Stačí sa len zastaviť a vnímať.

 

Emília Luknárová (56),

Absolventka LF UK v Bratislave /1983/, získala atestáciu v odbore Všeobecné lekárstvo /1990/ a v odbore Fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia /1995/.
Študovala tradičné liečiteľstvá v krajinách juhovýchodnej Ázie /Čína, Indonézia, Filipíny/, na Hawai, aj v Mexiku.

Absolvovala štúdium rôznych druhov terapií – laseroterapia, akupunktúra, homeopatia, naturálna medicína a bioterapia, Silvovu metódu, intuitívne liečiteľstvo, účinok farieb na ľudský organizmus /anglická Akadémia technológie farieb/. Kontinuálne sa venuje štúdiu Antropozofickej medicíny pod garanciou švajčiarskej lekárskej antropozofickej spoločnosti.

V roku 1996 založila prvé súkromné rehabilitačno-regeneračné centrum v Bratislave - Vitalcentrum, ktoré vedie až doteraz.

Vo svojej odbornej lekárskej praxi aplikuje princípy celostnej medicíny. V zmysle tejto filozofie u svojich klientov podporuje zodpovednosť a aktívny záujem o svoje zdravie, kladie dôraz na potrebu psychohygieny. Ako lektorka s akreditáciou pre vzdelávanie dospelých vedie vzdelávacie programy a prednáškové cykly z oblasti prevencie zdravia, antistresové tréningy pre firmy, mentálne tréningy pre športovcov a osoby s nadmernou fyzickou i psychickou záťažou.

 

VITALCENTRUM

Cintorínska 9

811 08 Bratislava

Vitalcentrum na

Tel.: +421 903 421 525 

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.  

Kde parkovať